Haberi Paylaş

Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile toplumda bazı örf ve adetler unutulmaya yüz tutsada İlçemize bağlı Beydili mahallemizde birlik ve beraberliğin sağlanmasında önemli katkıları bulunan köy geleneklerinin gelecek nesillere aktarılması için yediden yetmişe herkes çaba harcıyor.
Beydili Mahallesinin diğer köylerden önemli bir farklılığı bulunmakla birlikte klasik saz sanatçıları ve ses sanatçılarının çalıp söylediği Beydili Çiftetellisi ve Cezayir her oyunların ilk sırasını alır.

Mahallede hemen hemen herkesin bir uğraşı vardır. Kimi tarlada kimi tezgahta kimi de el işi yaparak vakit geçirmektedir.

Dini bayramlarda uygulanan örf ve adetler bozulmadan dededen toruna aktarılırken hep aynı sevgi ve saygı içerisinde, hasretle bütün bayramlar büyük bir coşku ile geçer. Düğünlerde diğer köylerden çok farklı etkinlikler yapılır. Beydili’ nde Halk oyunlarının yanında, ahlaki ve insani değerlere sahip hem eğlendiren hem güldüren orta oyunları da vardır. Bir düğün Bayrak kaldırma ile başlar, oğlan çöreği ve kına gecesi ile devam eder, duvak eğlencesi ile sona erer. Düğünün her evresi içerisinde değişik eğlence ve oyunlarla birlikte farklı uğraşılar mevcut olup asker uğurlama geleneği ise hala yaşatılmaktadır.

Beydili Mahallesinde Ramazan ayı ise tam bir güzellik.
Mahalle halkı, tüm Ramazan boyunca köy meydanında hazırladıkları iftar sofrası ile topluca iftar yapıyor.İftar yemeğinin ardından topluca Teravih Namazı kılındıktan sonra yine köy meydanında köye özgü “Allah Allah Kule, Köy Göçtü ve Kırt Kırt” adını verdikleri orta oyunları ile sahura kadar eğleniyorlar.
Beydili’nin mutfağı da gelenekselliğini sürdürmektedir.

Bir gün yolunuz Beydili’ne düşerse söğüs ve tefe adları verilen çörekler, etli ekmek, yaprak sarma, cimcim mantı, gözer basması ve pekmezli sütlaç gibi pek çok yöresel lezzetleri tatmadan buradan ayrılmayın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir