Haberi Paylaş

SABREDELİM, ŞÜKREDELİM, DERS ALALIM…

Geçmişte yaşanılan salgınlarla ilgili makaleleri okurken 2007 yılında bilim insanlarının yeni tip koronavirüs uyarısı yaptıklarını öğrendim.

Domuz gribi diye adlandırılan grip türünün ilk kez 2009 yılında salgınla ortaya çıktığı, 10 yılda bir şekil değiştirmiş ve insanların bağışıklığının olmadığı bir virüs ile başka bir salgın olmasının beklendiğini ifade etmişler bilim adamları.

Çin’in güneyindeki Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs nedeniyle binlerce insan yaşamını yitirirken dünyanın neredeyse tamamına yayılmak üzere ve bu salgın dünya çapında milyonlarca insanın yaşam şeklini de önemli ölçüde değiştirmeye başladı

Salgın hastalıkların, tarihin en eski dönemlerinden itibaren ve her coğrafyada, insan hayatı üzerinde olumsuz etkileri olmuştur.
Aynı zamanda bu salgınlar, tarihin şekillenmesinde de büyük rol oynamıştır.

Geçmişte yaşanılan veba, kolera, frengi, çiçek, sıtma, tifo, humma, kuş gribi, domuz gribi gibi bulaşıcı hastalıklar, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, tarihimizde Osmanlı topraklarında da varlığını hissettirmiş, iktisadi ve sosyal açıdan kentlerin hayatını olumsuz yönde etkilemiştir.
19. yüzyılın ikinci yarısında kentlerdeki salgınlar karşısında, şimdide olduğu gibi resmi kurumlar ve sivil kuruluşlar adeta seferber olmuşlar, hastalıklar hakkında halkı bilgilendirme işini yerel basın üstlenmiş , altyapı ve şehrin temizliği hakkında belediyeler de canla başla çalışmışlar adeta.

Bunların yanında o dönemde salgınları önleme yolunda yapılan en kapsamlı çalışma ise, karantina uygulamaları olmuş.

Domuz gribi diye adlandırılan grip türü ilk kez 2009 yılında salgınla ortaya çıkmıştı. Meksika’da başladı 6 ay sonra Türkiye’ye gelmişti. Dünyayı gerçekten kasıp kavurdu. O zamana kadar görülen grip virüslerinden farklıydı ve önce domuz çiftliğinde ortaya çıktığı ve sonra insanlara geçme özelliği gösterdiği için domuz gribi denmişti. Ağır geçirildi ve birçok kişi öldü.
Bilim adamlarının genellikle bu tip pandemilerden 10 yıl sonra yepyeni bir virüs ile salgınların başlayacağını ifade ettiklerini başta aktarmıştım.

Salgın önlemlerinin alınmasında edinilen tecrübelerin bu güne katkısı olmuştur muhakkak.

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan coronavirüs korku salmaya devam ediyor.
Ölümcül etkileri bulunan corona virüs salgınına karşı evlerde izolasyon dönemine geçildi.

Doğrusu da bu zaten.

Peki bu salgınlar özellikle son yaşadığımız koronavirüs salgını neyi öğretti bize?

Bizim kültürümüzde yer alan her şeyin başı sağlık olduğunu, kişisel temizliğe, evimizin temizliğine önem vermeyi, fakirin ve zenginin eşitlendiğini, bütün insanlığın birbirine ihtiyacı olduğunu, egoların bir değerinin kalmadığını, dayanışma ve paylaşmayı gösterdi bize.

Hep birlikte bu virüs sınavımızı başarı ile atlatırız inşallah.
Ama hiçbir şeyin de eskisi gibi olmayacağını öğrenmemiz lazım.

Tarihe baktığımızda bütün salgınlar hep atlatılmış.

Ama yeni salgınların da geleceği hatırlatılmış daha önce.

Sabredelim, şükredelim. ders alalım.

Salgın bitecek hayat devam edecek.

Evde Kalın, Sağlıkla kalın.

Saygılarımla…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir