Haberi Paylaş

KIRAÇ ARAZİLERİN MOR GÖZDESİ OLAN LAVANTA EKİMİ NALLIHAN’DA YAYGINLAŞIYOR

BELENÖREN VE ÇALICAALAN MAHALLELERİMİZDE LAVANTA YETİŞTİRİLİCİĞİ İLE İLGİLİ VİDEO VE RÖPORTAJLARIMIZ…

Ülkemizde özellikle son yıllarda üretimdeki yeri artan ve Nallıhan’ da da kıraç arazilerin mor bereketi olma yolunda umut vadeden lavanta, kozmetikten, temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye geniş bir platformda kullanılıyor.
Nallıhan’ın özellikle Belenören ve Çalıcaalan mahallelerinde yetiştirilmeye başlanan
Lavanta, Haziran ve Temmuz aylarında göz alıcı güzellikte ve ahenkli çiçekler açan yarı çalımsı çok yıllık bir bitkidir.
Tüm Avrupa, Akdeniz ve de Ege denizi kıyılarında bol miktarda doğal koşullarda yetişen
Lavanta bitkisinden lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta tentürü, lavanta kolonyası, lavanta sabunu ve şampuanı üretilirken içeriğindeki lavanta esansının zenginliğiyle parfümeri endüstrisinde hammadde olarak ayrıca idrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisinin de olması nedeniyle
çay şeklinde lavanta çiçeği kullanıldığı belirtilmektedir.

Lavanta 20-60 cm boylanabilen, Haziran, Temmuz aylarında çiçek açan yarı çalımsı çok yıllık bir bitkidir. Lavantanın dönüme verimi Lavanta Çiçeği olarak 150-400 kg arası olup, yağ olarak verimi ise çiçek veriminin %2’si ile %5’i arasında değişiyor.
2019 yılı itibari ile çiftçilerimiz 1 kilogram yaş lavantayı 1,5 – 2 tl arasında satarken; kurutulmuş lavantanın ise 1 kilogramını 10 – 15 tl arasında satışa sunuyor.
1 dönüm lavanta bahçesinden ise 800 ila 1.100 TL arası kazanç elde edilebiliyor.

Bir dekardan minimum 6 ila 12 kilogram lavanta yağı alma olasılığı varken 1 litre yağın ortalama 100 euro civarında olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir