90’lık Abdullah Dede Tek Başına 30 Yıllık Kiraz Bahçesini Yaşatmaya Çalışıyor

Haberi Paylaş

90’LIK ABDULLAH DEDE

TEK BAŞINA 30 YILLIK KİRAZ BAHÇESİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR

ABDULLAH BAĞCI İLE YAPILAN RÖPORTAJIMIZ VE KİRAZ BAHÇESİ İLE İLGİLİ GÖRÜNTÜLER

Nallıhan’ın Yakapınar Mahallesinde yaşayan 90 yaşındaki vatandaşımız Abdullah Bağcı ilerleyen yaşına rağmen baba yadigarı bahçesinde kiraz ve ceviz yetiştiriciliği yapıyor.

Nallıhanda uzun yıllar Ziraat Odası Başkanlığı, Yakapınar Köyü Muhtarlığı görevlerinde bulunan ve emekli olduktan sonra köyde babadan kalma 20 dönümlük bahçesindeki kiraz ve ceviz ağaçlarıyla vaktini geçiren Abdullah dede , 30 yıldır kimsenin yardımı olmadan tek başına 100 kök kiraz ağacı yetiştirdiğini ve zamanının büyük çoğunluğunu bu bahçede geçirdiğini belirtiyor.
En büyük üzüntüsünün ise kendisinden sonra bu işi devam ettirecek kimsenin olmadığını dile getiren Abdullah dede ,
30 yıldır bahçesinde kiraz yetiştirdiğini ve kiraz bahçesinden hiç bir maddi beklentisinin olmadığını ifade ederek özellikle yaz aylarında bahçesindeki işlerinin nispeten yoğun olduğunu söylüyor.
Hasat döneminde bahçesindeki kirazların hep dalında kaldığını ve satışını yapmadığını belirten Bağcı, ilerleyen yaşına rağmen bahçesindeki meyve ve sebze toplama ve çapalama işlerini kendisinin yaptığının altını çizdi.
Abdullah amca , bu yaşında halen bahçede kirazları, cevizleri kendisinin topladığını , elmayı, armudu, kayısıyı, domatesi, biberi, patlıcanı, fasulyeyi ve salatalığı kendisinin yetiştirdiğini ve ömrünün ve gücünün yettiği sürece bahçeyi ayakta tutmaya çalışacağını belirterek gönül verdiği ve yıllar boyunca zahmetine katlandığı bu bahçesinde huzur bulduğunu ve bahçesine gelen giden insanlarla sohbet ettiğini ifade ederek Nallıhan’ın içinden, dışından gelen misafirleriyle zaman geçirdiğini ayrıca onlara dalından kiraz ikramında bulunduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir