Haberi Paylaş

Şifa Niyetine Diktiği ‘PEPİNO ‘ Gelir Kaynağı Oldu

NALLIHANDA PEPİNO MEYVE VERDİ

Bir kaç fidanla başladı, şimdi 3 dönümlük bahçesinde yüzlerce kilo pepino meyvesi üretiyor.

Anavatanı Peru olan ve başta şeker hastalığı, mide rahatsızlıkları olmak üzere çok sayıda hastalığa iyi geldiği belirtilen pepino, kavun, muz ve ananasa benzer tadıyla da biliniyor.

Nallıhan’da 3 yıl önce Ömer Dönmez isimli bir vatandaşımız tarafından saksıda yetiştirileye başlanan pepino fidanları
meyvelerini vermeye başladı.
Sulu ve ince kabuklu bir tropikal egzotik meyve olan ve 2020 – Haziran ayında bahçede fidan halindeyken haberini yaptığımız Pepino meyvesinin hasadına başlandı.
3 yıl önce mide rahatsızlığı geçiren ve bu hastalığa nelerin iyi gelebileceğini öğrenmek için internetten araştırma yapan Ömer Dönmez, pepino meyvesinin bu hastalığa iyi geldiğini öğrendi. Dönmez bir kaç fidan edinerek fidanları evinin bahçesindeki saksılarda yetiştirmeye başladı.
Bu fidanlardan elde ettiği pepino meyvelerini tüketerek mide rahatsızlığını yenen Dönmez, şimdi 3 dönümlük bahçesinde yüzlerce kilo pepino meyvesi üretiyor.

Nallıhan Has Haber olarak Nallıhan’da ilk kez yetiştirilen bu ürünün gerek geniş halk kitlelerine yaygınlaştırılması gerek üretim ve gerekse tüketim aşamalarında üreticilerimizin desteklenerek altarnatif bir gelir kaynağı olmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir