Haberi Paylaş

GOJİ BERRY
EYMİR MAHALLESİNDE YETİŞTİRİLİYOR


Dünya’da Goji berry diye bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeyen Goji berry, (kurt üzümü) içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde tüm dünyada dikkat çeken sağlık deposu bir meyve.

Anavatanı Tibet olarak bilinen bu meyve adeta bir şifa deposu olup çok kuvvetli bir antioksidan etkisi bulunmaktadır.
Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılmıştır. Bu şirin kırımızı meyve Goji küçük yumuşak meyveleri olan çalı formunda bir bitki türüdür. Tadı yabanmersini ve kirazı andırmakta olan bu meyvenin tadı tatlı ve sulu bir yapıdadır.

Dünyada besin değeri en yüksek olan meyvelerden birisi olan goji berry meyvesini, Çinliler yüzlerce yıl bu meyveden yaptığı ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanmaktadırlar. Çin tıbbında bu meyve kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır. Ayrıca kanı temizlemeye yardımcı olmaktadır. Bu şifa kaynağı meyvenin tadı tıpkı kiraz ve yaban mersini meyvesine benzemektedir. Bu kırmızı meyvenin tüketimi dünya genelinde son zamanlarda artış göstermekte ve yapraklarından da , mükemmel bir çay yapılmaktadır.
Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ elde edebiliyor.

•Daha çok Çin’de yetişmekte olan goji berry yani kurt üzümünün faydaları saymakla bitmez. Bunlardan ilki ömür uzunluğunu artırtır ve kuvvet verici olarak kullanılmaktadır.

•İçeriğinde 19 farklı amino asit bulundurur.

•Dünya genelinde en yüksek antioksidan içeren bir besindir.

•içerdiği minerallerin etkisinden dolayı kansere yakalanma riskini önlemeye yardımcı olmaktadır.

•Kolesterolü düşürür.

•Beyin ve sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

•Kalp ve kan basıncına faydaları bulunmaktadır.

•Karaciğer dostudur.

•Göz sağlığı için çok yararlıdır.

Bu saydıklarımızdan başka bir çok rahatsızlığa iyi gelen Goji berry meyvesi Nallıhan İlçemize bağlı Eymir Mahallesinde yetiştiriliyor değerli izleyenlerimiz.
Uğur Turgut isimli bir vatandaşımız tarafından büyük özveri ile yetiştirilen bu meyvemizin Nallıhan da diğer üreticilerimiz için altarnatif bir ürün olmasını dileyerek Goji berry yetiştiricisi Uğur Turgut’a hem bu ürün ile Nallıhanın tanıtımına ve ilçe ekonomisine katkı sağladığı için teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir