Haberi Paylaş

Ankara’da Bir İlk

KARAKÖY MAHALLESİNDE DAMLAMA SULAMA SİSTEMİ İLE ÇELTİK ÜRETİMİ BAŞLADI 

Ankara İli genelinde 2021 yılı hububat üretimi sezonunda ilk defa Nallıhan ilçesinde “Damlama Sulama Sistemi” İle çeltik yetiştiriliği uygulanmasına başlandı.


Devamlı salma sulama ile tarlada su tutularak yapılan sulama sisteminin mevcut su kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve yetersiz olması ve Nallıhan sınırları içinde yer alan Aladağ Çayı’ndaki su seviyesinin düşmesi nedeniyle Karaköy Mahallesinde yaşayan Çeltik üreticisi Cihan Yıldırım isimli vatandaşımız Nallıhan İlçe Tarım Müdürlüğü desteği ile bu yıl ilk defa olmak üzere 60 dekarlık alanda “Çeltikte Damlama Sulama Sistemi” kurarak çeltik üretimine başladı.
Çeltiğin su tüketimi iklim koşullarına göre 850-1625 mm arasında değişme gösterirken 1 kg ürün için 1000-1200 litre suyun yeterli olacağını belirten çeltik üreticisi Cihan Yıldırım salma su ile yapılan sulamanın ise 4000-5000 litre su ile yapıldığını söyledi.


Son yıllarda yapılan araştırmalarda damlama sulamanın kayda değer ölçüde su tasarrufu sağladığını ifade eden Nallıhan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Orhan Akın, bu sistem ile pirinç tanesinde arsenik birikiminin azaldığı ve metan gazı salınımının düştüğünü belirtti.


Bu uygulama ile toprak ve su kaynaklarının korunması göz önüne alındığında çeltik sulaması ile altarnatif su tasarrufu sağlanarak daha fazla birim alanının sulanabileceğini kaydeden Akın, çeltikte damlama sulama sisteminin Nallıhan ve Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir