Haberi Paylaş

Nallıhan Belediyesi Desteğiyle
NALLIHANDA ILK LAVANTA YAĞI ÜRETİMİNE BAŞLANDI.Nallıhan Belediyesi, ilçede tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin desteklenmesi amacıyla 2019 yılında başlattığı lavanta fidesi dağıtımının ardından Lavanta bitkisi yetiştiriciliği yapılan Çalıcaalan ve Belenören Mahallerinde distilasyon ünitesi kurdu.Çiftçilerin yetiştirdikleri lavanta çiçeklerinden distilasyon yöntemi ile lavanta yağı üretilmesi ve Nallıhana bir katma değer sağlanması amacıyla kurulan ünitelerde lavanta yağı çıkarılmasına başlandı.

LAVANTANIN YAĞI DEĞERLİ

Bilimsel adı Lavandula Angustifolia olan ve tarihi milattan önceye dayanan lavantanın 15 yıldan fazla ekonomik ömrü olması sebebiyle ikinci yıldan itibaren ekonomik verim elde edilirken . ülke genelindeki verilere bakıldığında lavanta ekili alandan dekardan 4 ila 12 litre lavanta yağı elde ediliyor. Lavanta yağından sağlanan kazanç ise 3 bin ila 4 bin TL arasında değişiyor.

Nallıhan ‘da yaygın olarak lavanta üretimi yapılan Çalıcaalan ve Belenören Mahallerinde 2 adet distilasyon ünitesi kurulmasıyla birlikte ilk lavanta yağı üretimine Çalıcaalan Mahallesinde başlattıklarını belirten Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş .
“Belediyemiz desteğiyle. Çalıcaalan ve Belenören Mahallerinde aromatik bitkilerin işlenerek yağının çıkarılmasını sağlayacak değeri yaklaşık 300 bin lira olan distilasyon ünitelerini inşa ettik. Nallıhan Belediyesi olarak elde edilen ürünün pazarlaması konusunda da üreticilere destek ve lavanta turizmiyle de Nallıhan’ın tanıtımına büyük katkı sağlamış olacağız ” ifadelerini kullanarak tesislerin Nallıhan’a ve üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir