ÖNLEMLER GEVŞETİLİRKEN BİZDE GEVŞEMEYE BAŞLADIK

Haberi Paylaş

ÖNLEMLER GEVŞETİLİRKEN
BİZDE GEVŞEMEYE BAŞLADIK

Düşmana karşı zaaf göstermeyin, gevşemeyin, mağlup olduk diye mahzun da olmayın. Eğer siz samimi hale gelirseniz, devamlı galip gelecek ve her zaman, her yerde hakim olacaksınız.(bk. Tefsîru Ebüssuûd, 2/88; et-Tefsîru’l-Kebir, 9/13-14.)

Meali ile başlayalım yazımıza.

Ülke olarak koronavirüs ile mücadelede tıbbi donanım, süreci yönetme kabiliyeti, devlet-millet işbirliği gibi konularda büyük başarı gösterdik.

Bizler uzun zamandan beridir böyle bir vaka ile karşı karşıya gelmiş değiliz.
Çoğumuz ilk defa tecrübe ediyoruz ama korkmuyoruz.

İnsanlığın dayanışma, yardımlaşma, paylaşma ve bütünleşme gibi değerleriyle benzer salgınları defalarca kez yendiğini biliyoruz.

“Her Türk asker doğar”. cümlesinin yanında “Her Türk Doktor Doğar”, Her Türk Bilimci Doğar ” Her Türk Sağlıkçı Doğar” ifadelerini de kullanmak istiyorum yaşadığımız bu süreçte.

Doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza , virüsle savaşan sağlık ordumuzun adsız neferleri diyebiliriz.

Okul sadece içinde sıraları yazı ve tahtası olan bir bina değildir. Kurallara uyumanın, öğrenmenin ve bilginin var olduğu her yer okuldur düşüncesiyle evlerimizi, cadde ve sokaklarımızı da bir okul haline getirebiliriz.

Evlerimizdeki, yaşlılarımıza, kronik hastalarımıza, dışarıda halk sağlığı için ehemmiyet taşıyan konularda topluma örnek olacak davranışları sergilemek de bir eğitim faaliyetidir, bir öğretmenliktir bence.

Sözde gelişmişlik olarak algıladığımız birçok Avrupa ülkesinden çok çok daha uzun süre ülkemizi virüsten uzak tutmayı başardık.

Nitekim, son günlerde artan vaka sayıları, coronavirüsle mücadelede şu ana kadar başarılı bir tablo çizen Türkiye’de tedbirlerin önemsenmemesi endişe yaratmaya başladı.

Önlemler gevşetilirken biz de gevşemeye başladık.

Kurban Bayramı’nda özellikle sahil kıyılarında yaşanan kontrolsüz, maskesiz ve mesafesiz kalabalıklardan vatandaşların asıl yerleşim yerlerine dönmeleri,
Sosyal mesafe kuralları dahilinde kafelerin açılması, düğünlerin tekrardan başlaması sonucu oluşan toplu faaliyetler corona vakalarının artmasında etkisi oldu kanaatindeyim.

Ben şahsen, maske kullanmayan ve Sosyal mesafeyi tanımayan insanları sanki bir katil gibi görüyorum artık.

İnsanlar sorumluluklarını başkaları için hatırlamalı.
Şu anda sağlık çalışanlarının da yükünü hatırlamak gerekiyor.

Ailesini ve çocuklarını göremeyen sağlık çalışanlarımız var.

Fedakarca çalıştıkları için onları da unutmamak lazım.

Pandemi ile birlikte yeni bir yaşam şekli hayatımıza girdi. Sağlık Bakanlığımızın ve İçişleri Bakanlığımızın almış olduğu kararlara, Cumhurbaşkanımızın belirtmiş olduğu hususlara dikkat edip, birlik ve beraberlik içerisinde milletimiz ve devletimiz el birliği ile korona virüsü hep birlikte yeneceğiz inşallah.

Koronavirüs vakalarının Türkiye’de iniş seyrine girmesinin ardından vatandaşlarda oluşan rahatlık yeni bir tehlikenin kapısını arayabilir.
Bu nedenle,
Rehavete kapılmayalım. Düğün ve cenazelere zorunlu oldukça gitmeyelim. Maskemizi takalım, sosyal mesafeye ve temizliğe dikkat edelim.

Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer inanıyorsanız, mutlaka siz üstün geleceksiniz” diye bitirelim yazımızı. (Âli İmrân Suresi 139. Ayet Meali)

Sağlıkla Kalın…

Yaşanan Koronavirüs sürecinde özverili çalışmaları dolayısıyla
Nallıhan ‘da Kaymakamlığımıza, Belediyemize ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir