TEDBİR ALMAK YANGINI SÖNDÜRMEK KADAR ÖNEMLİDİR

Haberi Paylaş

TEDBİR ALMAK YANGINI SÖNDÜRMEK KADAR ÖNEMLİDİR

Doğal varlıklarına hiç özen göstermeyen, doğayı kirleten ve hırpalayan ülkelerin başında maalesef biz varız! Bizden çok daha geri toplumlarda bile doğal varlıklara kutsal olarak bakılırken biz büyük değerlerimizi kirletiyoruz, yok ediyoruz. Buna pek çok örnek vermek mümkün. Denizlerimiz, akarsularımız, ormanlarımız, dağlarımız, yaylalarımız.
Hemen her yerde insanlarımızın doğaya yaptığı tahribatla karşılaşıyoruz.
Bilinçlendirmekten, farkındalık yaratmaktan başka çare yok! Bunun için Milli Eğitim Bakanlığının , ilkokul programına “doğa-çevre korunması” hakkında ders konulması  uzun vadede bir umut ışığı yakabilir. Ancak bizim orman yangınları gibi konularda kısa vadede de bilinçlendirme çalışmaları yapmamız kaçınılmaz.
Orman köylülerinin, ormanın işletilmesi ve bakımından mutlaka ekonomik çıkar sağlayacağı modelleri oturtmamız, onları ormanların koruyucusu haline getirmemiz gerekiyor.
Sadece orman yangınlarını söndürmeye odaklanan geleneksel anlayış yerine, yangını ve onun ormanla ilişkisini bütün yönleriyle dikkate alan daha akılcı yaklaşım gerekiyor.
Yangın yönetimindeki en temel çözüm, olası yangınların büyümesini engelleyebilecek önlem ve teknikleri içeren modellerin üretilmesidir. Bu kapsamda ormanların yoğun olduğu bölgelerde havadan ve karadan sıkı denetimlerin yapılması , ormanların ince ve kuru yanıcılardan temizlenmesi ve yangın emniyet şeritlerinin oluşturulması yangın riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Orman yangınlarının yaygınlığı ve büyüklükleri, orman işletme müdürlüklerinin hemen bütün vakit ve enerjilerini alıyor. Bu müdürlükler, orman yetiştirme, koruma, üretim gibi teknik ormancılık çalışmalarına maalesef zaman ayırmıyor.
Orman yangınlarının önlenmesi ve mücadelesi, orman köylerinin yoksulluk sorununun çözümüyle beraber ele alınması gerekiyor. İnsan faktörünü koruyucu olarak harekete geçirecek iki önemli unsuru, “bilinçlendirme” ve “orman köylülerinin koruyacakları ormanların işletilmesinden ekonomik çıkar” sağlamaları olarak görüyorum.

Ormanlarımız yurdumuzun hem nefesi, hem gücüdür.

Orman yangınlarına karşı tedbir almak, yangını söndürmek kadar önemlidir ama,

Ormanları yangınlara karşı korumak için öncelikle şunlara dikkat etmemiz gerekiyor.
Ormanlarda cam ve cam kırıkları atılmamalı, cam güneş ışığını çimenlere yansıtıyor cam aynı yerde durduğu için ısıda aynı yerde duracak ısınacak ısınacak ve ateş olacak.Ateş büyüyecek ve yangını oluşturacak.
Mangal küllerini soğutmadan dökmemeliyiz çünkü çimenler sıcak olabilir mangal külüde sıcak olabilir ve yangını oluşturabilir.
Sigara izmariti yanık olarak atılmamalı,çünkü sigara izmariti çimenleri yakar ve yangın oluşur.
Bir yangın gördüğümüz zaman 177 yangın ihbar hattına bildirmeliyiz.
Yangın çıkmaması için herkesi uyarmalıyız.
Halka orman yangınları ile ilgili bilgi vermeliyiz.Örneğin broşür dağıtılmalı, seminerler verilmeli.

Unutmayalım ki ağaca beşikten mezara kadar muhtacız.

Ormanları sadece ormancılar ve bekçiler değil, sevgimiz ve tedbirlerimizle de koruruz.

Geçtiğimiz günlerde ilçemiz Nallıhan’da meydana gelen orman yangını olayında başladığı andan itibaren sabahlara kadar canla başla söndürme çalışmalarına katılan personele, araç gereç ve personel desteği sağlayan bütün kurumlarımıza ve itfaiye ekiplerimize ayrıca gece gündüz demeden yangın mahalline giderek destek olan Nallıhan Kaymakamımız Sayın Ergün Baysal ve Nallıhan Belediye Başkanımız Sayın İsmail Öntaş’a sonsuz teşekkür ederken yaşadığımız yangın olayında bütün personelinin gösterdiği cesaret ve fedakârlığın takdire şayan olduğunu da vurgulamak istiyorum.

4 gün boyunca helikopter sesleriyle yattık, kalktık.

Artık, yangın helikopterlerleri ve uçaklarının ilçemizin üzerinden geçmesini istemiyoruz.

Çünkü,  helikopter sesinde tüylerimiz ürperdi korkularımız arttı.

Bir daha bunları yaşamak istemiyorsak,
Ormanlarımızın korunmasında elimizden gelen her türlü önlemi almak zorundayız.

Saygılarımla..

hasanolum@hotmail.com
hashaber06@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir